Volný čas

PamátkyVínoSportWellnessRestauraceRestaurace

Zámek

V druhé polovině 14. století vybudovali páni z Hradce v Telči gotický hrad, jednoduchou budovu ve tvaru písmene L, která měla především obranný charakter a byla opevněna hradbou a příkopem i proti městu. Od r. 1550 v Telči trvale sídlil Zachariáš z Hradce a ten dal starý hrad přestavět a rozšířit o nově postavené renesanční paláce. První fázi přestavby vedl slavonický stavitel Leopold Esterreicher. Z té doby (1553) se dochovala vzácná sgrafitová výzdoba např. Malé hodovní síně a Klenotnice, další práce probíhaly pod dohledem italských umělců, které Zachariáš zval do Telče po své cestě do Itálie, kde byl silně ovlivněn italským renesančním uměním.

Muzeum vysočiny

Muzeum v Telči patří mezi nejstarší muzea na jihozápadní Moravě. V roce 2016 uplyne 130 let od založení telčského muzea. Založeno bylo roku 1886 především zásluhou profesora vyšší zemské reálky v Telči Jaroslava Janouška. Jeho významným pomocníkem a spolupracovníkem byl Jan Beringer, kolega z reálky. Od roku 1897 spolupracoval s muzeem Muzejní spolek v Telči, který byl založen z iniciativy ředitele reálky Karla Jaroslava Mašky, světoznámého paleontologa a archeologa. Záměrem bylo vytvořit nejen dokumentační, ale i regionálně vlastivědné a osvětové středisko jihozápadní Moravy. Později muzeum plnilo úlohu sbírkotvornou a prezentační.

Telčské podzemí

Nejen pod většinou domů na náměstí Zachariáše z Hradce, ale také pod částí zámeckého areálu byste našli středověká sklepení. Jednotlivé, někde i dvouúrovňové sklepy, byly propojeny spletitými chodbami, jejichž zpřístupněná část je dlouhá 150 metrů. Klikaté telčské katakomby v minulosti sloužily většinou jako skladovací prostory, ale někdy se také stávaly posledním úkrytem telčských obyvatel před nepřáteli. Mnohé z nich jsou proto opředeny legendami. Zájemci o prohlídku telčského podzemí se prostřednictvím interaktivní zábavně – naučné expozice mohou přímo v tajemných sklepeních seznámit se zajímavými fakty.

Telčský dům

Od léta 2006 můžeme ve stálé expozici v domě čp. 31 na náměstí Zachariáše z Hradce nejen obdivovat starobylé sklepení měšťanského domu (podobné má každý dům na náměstí) s románskými prvky, ale také se krásně bát s keramickými skřítky, kteří na nás ve sklepení se svými příběhy z dávné Telče čekají.

Muzeum techniky

V historickém objektu bývalé parní pily nedaleko centrálního parkoviště byla otevřena sbírka historické techniky. V muzeu můžete obdivovat historické automobily, motocykly, bicykly, rádia, telefony, kamna, elektropřístroje, nábytek, hasičskou techniku a sbírku stabilních motorů.

Kostely a věže

Farní kostel sv. Jakuba s mohutnou, 60 m vysokou věží, byl postaven už ve 14. století. Ke kostelu náleží téměř 60 m vysoká věž, na kterou vede 40 kamenných a 105 dřevěných schodů. Původně jezuitský kostel Jména Ježíš, založený hraběnkou Františkou Slavatovou, dokončený roku 1667. Kostel sv. Ducha byl postaven na místě původního románského kostela těsně přiléhajícího k věži. Pozdně románská věž sv. Ducha je nejstarší dochovanou stavební památkou v Telči.

Přístupy do města

Dolní neboli Malá brána je součástí městského opevnění a stavebně navazuje na zámek. Pochází z roku 1579, kdy byl zámek přestavován. Před původní níže položenou gotickou branou býval vodní příkop překlenutý zvedacím mostem. Dolní branou se vychází z města přes hráz Štěpnického rybníka k centrálnímu parkovišti. Horní neboli Velkou bránu tvořily dvě průjezdné věže z obou stran příkopu. Vnější brána je doposud zachovaná, tvoří ji jednopatrová budova z 2. poloviny 16. století, zdobená sgrafitem. Nad středem průjezdu je pětilistá růže s letopočtem 1629, který se pravděpodobně váže k době opravy hradeb.

Hrad Roštejn

Dobře zachovaný pozdně gotický hrad, který se zvedá na skalnatém vrchu v 677 m n.m v romantických lesích u vsi Doupě, byl vybudován pány z Hradce v první polovině 14. století. V 70. letech 16. století nechal hrad přestavět Zachariáš z Hradce v duchu renesance na lovecký hrádek s rozlehlou oborou v blízkém okolí. Dalšími majiteli byli Slavatové z Košumberka, Lichtenštejni z Kastelkornu a Podstatští-Lichtenštejni. Dnes je hrad v majetku Kraje Vysočina a spravuje ho Muzeum Vysočiny Jihlava.

Náš gotický sklep

V našem domě máte možnost navštívit gotický sklep s posezením. Zde si můžete na požádání vybrat z naší vinotéky láhev vynikajícího vína ze společnosti Moravíno, s.r.o. Valtice a vychutnat si ji přímo v tomto unikátním sklepě nebo také na naší krásné zahradě.

Moravíno s.r.o.

Ve Valticích, městě vínu zaslíbenému, v kraji, kde se setkává Lednicko-valtický areál se zvlněnou poetickou krajinou vinorodého Rakouska, ve městě, které je po věky synonymem vinařství, se nachází firma MORAVÍNO s.r.o. Odpovědným přístupem ke kvalitě, ke kterému zavazuje genius loci Valtic, se již před mnoha lety zařadila mezi firmy s velmi dobrým postavením na trhu. O tom svědčí ocenění vín titulem Champion na prestižních celostátních a mezinárodních výstavách.

Cykloturistika

Okolní krajina nabízí spoustu překrásných stezek. V Telči lze také půjčit kola. Kola vám rádi v našem domě bezplatně uschováme.

Bowling

Můžete využít v Hotelu u Hraběnky, který je od nás cca 400m nebo v Hotelu Šiškův mlýn, který je dostupný autem.

Tenis

V Telči se nachází dva sportovní areály s tenisovými kurty.

Panský dvůr

Nabídku aktivit v Panském dvoře ocení všechny generace. Panský dvůr přinesl do Telče nové atrakce pro mladé rodiny s dětmi, sportovce i aktivní návštěvníky dříve narozené, přiblížil zaměření Panského dvora Oldřich Vlašic. Největším lákadlem je unikátní interiérové lanové centrum s drytoolingem a lezeckou stěnou. Drytooling je nová, dynamicky se rozvíjející lezecká disciplína, která využívá zimní lezecké techniky lezení po ledopádech v letních podmínkách. Jejím hlavním znakem je užívání cepínů a stoupacích želez na umělých nebo dřevěných překážkách. Naše lanové centrum je určeno pro užívání těchto technik jako první v České republice. Přitom je bezpečné a potřebné techniky návštěvníky naučí školení instruktoři. Lanová cesta je dlouhá cca 100 metrů, v centru jsou další cvičné trenažéry a lezecká stěna o výšce 12 metrů.

Golf

Do malebné krajiny nedaleko Telče je zasazen unikátní golfový areál. Na ploše 70 hektarů je vystavěno 18 jamkové hřiště mezinárodních parametrů, které již pravidelně hostí i turnaje PGACzech. Každá jamka hřiště, které je umístěno v mírně zvlněné krajině s množstvím vodních ploch a vzrostlých lesů, je osobitým způsobem zajímavá a postupně překvapí hráče něčím jiným.

Jezdectví

Q ranch u pramene Dyje v Bezděkově (10 km od Telče). Chov amerických westernových plemen koní quarter horse, agroturistika, výcvik jezdců a koní, výlety do okolí, firemní akce ve stylovém prostředí, firemní školení ...

Půjčovna loděk

Projížďky na loďkách po Štěpnickém rybníku. Provozní doba červen – srpen podle počasí

U Hraběnky

V prostorách hotelu nabízí možnost relaxace ve vířivé vaně nebo sauně. Rezervace wellness je možná v době od 8:00-21:00. Možnost objednání masáží: záda+šíje, dolní končetiny, masáž celého těla, peelingová masáž chodidel, relaxační masáž zad s peelingem, Breussova masáž s třezalkovým olejem

U Hraběnky

Stylová restaurace je součástí hotelu a je řešená v duchu šlechtických hodovních síní. Hlavní dominantou je funkční otevřený krb. Kapacita závisí na stolovém uspořádání, v klasické verzi čítá 55 míst. Připravují typickou českou kuchyni, jídla hotová i minutková. V restauraci mají také k dispozici salonek s kapacitou 15 míst. Restaurace je cca 400m od našeho domu.

Pizzeria Italia

Chcete-li poznat skutečnou chuť italské pizzy a přitom neopouštět Českou republiku, pak je návštěva pizzerie Italia tou správnou volbou… Pizzu, kterou vyrábíme dle tradiční receptury a výhradně z dovezených italských surovin, Vám připraví pizzař přímo u pece. Dále můžete ochutnat naši výbornou kávu Passalacqua, dezerty typické pro tento slunečný poloostrov, značková italská vína z vinařství Terre Piane a speciality kuchyně. Najdete u nás i bohatý výběr uzenin a sýrů, jako je prosciutto crudo, tyrolský speck, pancetta, granna padano, pecorino, gorgonzola a mnoho dalších. Restaurace je přímo naproti našemu domu (cca 50m).

Zach restaurant

ZACH restaurant je situována v historickém centru Telče. Při posezení na naší zahrádce se Vám naskytne jedinečný pohled na malebné Telčské renesanční náměstí Zachariáše z Hradce. Vnitřní interiér nově zrekonstruované restaurace je zařízen čistým moderním stylem a nabízí posezení pro 80 hostů. Na sezónní zahrádce se pohodlně posadí 48 hostů. Restaurace poskytuje volnou wifi a vnitřní prostory jsou nekuřácké. Každý den pro Vás naši kuchaři připravují celou řadu pokrmů z domácí, ale také světové kuchyně. Vaříme z čerstvých, kvalitních a převážně místních surovin. Nabídku pravidelně doplňujeme o denní menu a speciální víkendová menu. Ke skvělému jídlu patří vynikající víno. Rádi Vám doporučíme moravská, ale i francouzská, italská, španělská vína z široké nabídky našeho sklepa k Vámi vybraným pokrmům. Restaurace je cca 80m od našeho domu.

U Hraběnky

Stylová restaurace je součástí hotelu a je řešená v duchu šlechtických hodovních síní. Hlavní dominantou je funkční otevřený krb. Kapacita závisí na stolovém uspořádání, v klasické verzi čítá 55 míst. Připravují typickou českou kuchyni, jídla hotová i minutková. V restauraci mají také k dispozici salonek s kapacitou 15 míst. Restaurace je cca 400m od našeho domu.

Pizzeria Italia

Chcete-li poznat skutečnou chuť italské pizzy a přitom neopouštět Českou republiku, pak je návštěva pizzerie Italia tou správnou volbou… Pizzu, kterou vyrábíme dle tradiční receptury a výhradně z dovezených italských surovin, Vám připraví pizzař přímo u pece. Dále můžete ochutnat naši výbornou kávu Passalacqua, dezerty typické pro tento slunečný poloostrov, značková italská vína z vinařství Terre Piane a speciality kuchyně. Najdete u nás i bohatý výběr uzenin a sýrů, jako je prosciutto crudo, tyrolský speck, pancetta, granna padano, pecorino, gorgonzola a mnoho dalších. Restaurace je přímo naproti našemu domu (cca 50m).

Zach restaurant

ZACH restaurant je situována v historickém centru Telče. Při posezení na naší zahrádce se Vám naskytne jedinečný pohled na malebné Telčské renesanční náměstí Zachariáše z Hradce. Vnitřní interiér nově zrekonstruované restaurace je zařízen čistým moderním stylem a nabízí posezení pro 80 hostů. Na sezónní zahrádce se pohodlně posadí 48 hostů. Restaurace poskytuje volnou wifi a vnitřní prostory jsou nekuřácké. Každý den pro Vás naši kuchaři připravují celou řadu pokrmů z domácí, ale také světové kuchyně. Vaříme z čerstvých, kvalitních a převážně místních surovin. Nabídku pravidelně doplňujeme o denní menu a speciální víkendová menu. Ke skvělému jídlu patří vynikající víno. Rádi Vám doporučíme moravská, ale i francouzská, italská, španělská vína z široké nabídky našeho sklepa k Vámi vybraným pokrmům. Restaurace je cca 80m od našeho domu.